Vuokratyö jakaa toimihenkilöiden mielipiteet
14.06.2011 12:25
Vuokratyö voi olla joustava mahdollisuus tehdä itselleen räätälöityä työtä tai pätkätyöläisen riistoa – vastaajasta riippuen.
Tiedot ilmenevät Toimihenkilöliitto ERTOn Toimi-lehden kyselystä, jossa selvitettiin suhtautumista vuokratyöhön ja vuokratyön tekijöihin sekä kokemuksia vuokratyöstä. Huhtikuussa tehtyyn kyselyyn vastasi 305 ERTOn jäsentä, joista 59 % oli naisia ja reilu puolet (54 %) alle 25-vuotiaita.
Vuokratyössä olleille tärkeimmät syyt tehdä vuokratyötä olivat halu työllistyä nopeasti tai se ettei muuta työtä ollut tarjolla. Vuokratyö koettiin myös hyväksi tavaksi hankkia työkokemusta. Vuokratyösuhteet olivat kestäneet lähes puolella vastaajista alle puoli vuotta, mutta lähes 40 prosentilla yli vuoden.
Vuokratyössä olevista enemmistö (74 %) haluaisi saada vakipaikan nykyisestä työstään. Vuokratyössä aiemmin olleista 71 prosentilla ei vuokratyösuhdetta oltu vakinaistettu.
Vuokratyö koettiin epävarmaksi (66 %) ja stressaavaksi (41 %), mutta samalla kuitenkin monipuoliseksi, opettavaiseksi ja vaihtelevaksi (noin 40 %). Vuokratyöntekijät kokivat kuuluvansa työyhteisöön, mutta olevansa kuitenkin eriarvoisessa asemassa vakituisiin työntekijöihin nähden mm. palkan, työsuhde- ja henkilökuntaetujen suhteen. Vuokratyöntekijät eivät kuuluneet yritysten erilaisiin bonus- ja tulospalkkiojärjestelmiin. Työtaakan vastaajat katsoivat jakautuvan tasaisesti vakituisen henkilökunnan ja vuokratyöntekijöiden välillä.
Suurin osa vastaajista (79 %) haluaisi parantaa vuokratyöntekijän asemaa. Moni mainitsi määräaikaisuuksien ketjuttamisen poistamisen ja vakinaistamisen, kun on työskennellyt samassa yrityksessä tietyn ajan. Alalle halutaan lisää arvostusta ja samat edut ja palkka kuin vakituisillekin.
Mikäli vastaajan työpaikalla oli tai oli ollut vuokratyöntekijöitä, noin 70 prosentille vuokratyöntekijöistä ei kuulunut työpaikan työterveyshuoltoa, työpaikkaruokailua eikä lounasseteleitä. Yli puolella ei ollut oikeutta osallistua työpaikan virkistys- ym. tapahtumiin eikä neljänneksellä yhteisiin kahvihetkiin. Vastaajista kuitenkin lähes sama määrä katsoi, että niiden pitäisi kuulua myös vuokratyöntekijöille.
Vastaajilla oli sekä hyviä että huonoja kokemuksia vuokratyöstä. Positiivisimmasta päästä on kommentti: ”Vuokratyö voi olla myös mahdollisuus edetä uralla – kuten omalla kohdallani kävi”. Eräs kertoi vuokratyön olevan hänelle elämäntapa ja paras ratkaisu ja harmitteli alasta liikkuvia negatiivisia juttuja. Vuokratyön sanottiin useassa vastauksessa olevan hyvä ratkaisu projektityyppisiin töihin ja helpottamaan työruuhkia.
Huonoja kokemuksia vuokratyöstä oli myös paljon. Pätkätyöläisen arjen kerrottiin olevan ihmisen hyväksikäyttöä ja vuokratyö määriteltiin: ”Kuin löyhässä hirressä roikkuisi piilovittuilun kohteena.” Eräs vastaaja kertoi: ”Tein kaiken pyydetyn koiran ulkoilutuksesta, tiskauksesta, kauppa-asioinnista ja huutonetissä Muumimukien huutelusta pomon puolesta ihan ilomielin kitisemättä, mutta mikään ei ollut hyvää eikä kelvollista.”
Kyselyn tulokset on julkaistu juuri ilmestyneessä Toimi-lehdessä. Toimi on Toimihenkilöliitto ERTOn julkaisema työelämän erikoislehti.
ERTO neuvottelee työehtosopimuksen vuokratyöalalle. Se koskee taloushallinto-, tietojenkäsittely- ja toimistotehtävissä työskenteleviä työntekijöitä. Sopimuksettomille aloille ERTO on neuvotellut runkosopimuksen ja antaa tutkimustietoon perustuvia palkkasuosituksia.
Lisätietoa:
- Toimi-lehti: www.erto.fi/ajankohtaista/toimi-lehti
- Vuokratyöala: www.erto.fi/liity-jaseneksi/vuokratyo
- Henkilöstöpalvelualan kohtaamispaikka: www.rentola.fi
- Runkosopimus ja palkkasuositukset: www.erto.fi/palvelut/palkkasuositukset







|