Tietoalan Malinen: ”Työnantajien koventunut linja pysäytettävä”
10.11.2009 13:55
Työnantajien koventunut linja työehtosopimusneuvotteluissa on pysäytettävä. Keskusjärjestöiltä tarvitaan siihen rajat ylittävää solidaarisuutta ja entistä tehokkaampia yhteistyökeinoja.
Näin totesi Tietoalan toimihenkilöiden puheenjohtaja Jouko Malinen puheessaan STTK:n liittokokouksessa 5.11.2009. Malisen mukaan työnantajat aloittivat edellisellä sopimuskierroksella hajota ja hallitse -politiikan, jossa sopiminen vietiin liittokohtaiseksi. Samalla työnantajat pystyivät hajauttamaan sopimuskausien pituudet, jolla oli tarkoitus estää jatkossa työntekijäpuolen koordinaatio. Malinen katsoo, että nyt tarvitaan liittotasolla yhä tiiviimpää tavoitteiden ja painostuskeinojen koordinaatiota.
Puheenjohtaja Malisen mukaan työnantajat pyrkivät meneillään olevalla tes-kierroksella ajamaan väellä ja voimalla myös aiemmin epäonnistuneen palkka-ankkurimallinsa, johon ei pidä suostua. Työnantajien uuteen työmarkkinapolitiikkaan kuuluvat myös palkkaerojen kasvattaminen ja suurituloisia suosivan verotuksen ajaminen.
Työnantajien kovaa asennetta kuvaa Malisen mielestä myös tietotekniikan palvelualan tilanne, jossa tes-neuvotteluja on käyty jo viisi kuukautta.
- Olemme olleet sopimuksettomassa tilassa yli kuukauden. Neuvottelut ovat junnanneet pitkään paikallaan, ja kaikki pysähtyy työnantajan palkka-ankkuriin: Metallin sopimaan puolen prosentin palkankorotukseen. It-ala on kuitenkin paljon paremmassa taloudellisessa tilanteessa kuin teollisuus.







|
-kukaan ei tee enää liukumaa
-kenenkään ei ole pakko ylisuorittaa
-huolehditaan työtovereista vaikeuksien keskellä
(myös siviilissä)
-Huolehditaan Terveydestä
-Onnellisuuden määritelmä menee näin:
"Silloin kun elämä on kyllin hyvää meidän ympärillä niin silloin ihminen on onnellinen"
-"Voitto edellyttää yhteistyötä!"
-"Sen hyvän minkä teet toiselle saat jossain myös hyvänä itselle takaisin"
-"Elämän parhaimpia oppeja on anteeksi anto!"
-"Tyhjän saa pyytämättäkin!"
Nyt tullaan siihen viimeisen teesiin josta itse tykkää eniten:
"Parempi on päivä Leijonana kuin Elämä lampaana!"
Meidän Ertolaisten on pakko tehdä jotain!,kannustaakseen meidän puhujia saamaan sopimusta aikaiseksi, eikö vaan?
Ystävällisin Tervein!