Hyvä työ – Pidempi työura -hankkeen projektipäällikkö valittu
27.10.2010 09:38
Tradenomi Tiina Hartikainen on aloittanut Hyvä työ - Pidempi työura -hankkeen projektipäällikkönä. Hartikainen siirtyi tehtävään MJK-instituutin palveluksesta ja työskentelee Teknologiateollisuuden tiloissa Helsingissä.
Teknologiateollisuudessa käynnistetty ammattiliittojen ja työnantajaliiton yhteinen hanke tähtää työhyvinvoinnin edistämiseen ja työurien pidentämiseen. Hankkeessa ovat mukana ERTO, Metalliliitto, Tekniikan Akateemisten Liitto TEK, Toimihenkilöunioni ja työnantajaliitto Teknologiateollisuus. ERTOssa hanke koskee tietotekniikan palvelualan yrityksiä.
Hankkeen johtoryhmä on valinnut pilottivaiheeseen mukaan otettavat yritykset, jotka edustavat teknologiateollisuuden kaikkia päätoimialoja ja erikokoisia yrityksiä. Pilottivaiheen tavoitteena on suunnitella, arvioida ja kehittää teknologiateollisuuden toimialan yrityksiin työkykyä ja työhyvinvointia edistäviä työkaluja ja toimintatapoja. Pilottivaiheessa myös koulutetaan toimialalle ja yrityksiin asiantuntijoita, jotka osaavat soveltaa niitä työpaikoilla.
Yrityksille tarjotaan ensimmäisessä vaiheessa työvälineitä ja toimintatapoja, joilla ne arvioivat ja priorisoivat työhyvinvoinnin kehittämistarpeita. Toisessa vaiheessa yrityksiä autetaan kehittämään työhyvinvointia ja laatimaan suunnitelma kehitystyön toteuttamiseksi. Jokaisen yrityksen kanssa neuvotellaan hankkeen aloittamisajankohdasta lokakuun aikana.
ERTOn toimistossa asiasta vastaa järjestölakimies Anne Sarvi.







|