Accountorissa neuvottelutulos työehtosopimuksesta
Toimihenkilöliitto ERTOn ja Palvelualojen työnantajat Palta ry:n ja Accountor-yhtiöiden välinen työehtosopimus on sovittu.
ERTO ja Accountorin henkilöstönedustajat sekä Palvelualojen työnantajat Palta ry ja Accountor-yhtiöt pääsivät neuvottelutulokseen Accountorin uudesta työehtosopimuksesta tänään 28.2. Yritystä 29.2. uhanneet liukumakielto ja lakko peruuntuuvat.
- Accountorilla työskentelevät taloushallinnon ammattilaiset saavat 1.3.2020 alkaen saman reilun ja tasavertaisen kohtelun työehdoissaan kuin kaikki muutkin taloushallinnon ammattilaiset Suomessa, sanoo Toimihenkilöliitto ERTOn puheenjohtaja Juri Aaltonen.
Kuten yleisesti taloushallintoalalla, kiky-sopimuksen mukaiset työajanpidennykset saatiin poistettua. Palkkoja korotetaan 1.7.2020 alkaen 1,3 %:n yleiskorotuksella ja 1.6.2021 alkaen 2,0 %:n yleiskorotuksella.
Lisätiedot:
Puheenjohtaja Juri Aaltonen
040 553 8536
juri.aaltonen@erto.fi