Siirry suoraan sisältöön

Lakkoinfo taloushallintoalan ja Accountorin hedeille

Tervetuloa taloushallintoalan hedien lakkoinfoon

Lakkoinfo taloushallintoalan ja Accountorin hedeille
Tervetuloa taloushallintoalan ja Accountorin hedien lakkoinfoon

Työmarkkinatilanne on edelleen rauhaton ja vaikea. Tässä tilaisuudessa käsitellään taloushallintoalan ja Accountorin poliittista lakkoa 21.3.-22.3., Erton painostustoimikyselyn tuloksia ja lakkoon liittyviä yleisimpiä kysymyksiä.

Erto ry on ilmoittanut lakon 21.-22.3. sosiaalialan järjestöihin, optiselle alalle, ja taloushallintoalle ml. Accountor yhtiöihin ja 340 erikseen nimettyyn yhtiöön. Erton ilmoituksen ansiosta jokaisella ilmoitetuissa töissä olevalla on liittojäsenyydestä riippumatta oikeus osallistua lakkoon ja osoittaa, että ei hyväksy hallituksen epäoikeudenmukaisia uudistuksia.

Tilaisuuden vetävät juristi Helena Lievonen ja juristi Juha-Matti Moilanen.

Teams-linkki lähetetään n. 1/2 h ennen tilaisuutta. Tilaisuutta ei tallenneta.

Erto on sitoutunut jäsendemokratiaan. 85 prosenttia mielipiteensä jäsenkyselyssä ilmoittaneista tukee liiton ilmoittamia uusia poliittisia lakkoja.

Jaa artikkeli: