Finnwatchin toiminnanjohtaja Sonja Finérin mukaan kansainvälisen tuomioistuimen linjauksista ja asiantuntijoiden vakavista varoituksista huolimatta miehitystä, kansanmurhaa ja sotarikoksia tukeva, palestiinalaisten oikeuksia loukkaava kauppa Israelin kanssa jatkuu täysin normaalisti. Edes EU:n kauppaa laittomien siirtokuntien kanssa ei ole saatu pysäytettyä.
– Siksi kehotamme kuluttajia boikotoimaan Israelissa ja sen laittomissa siirtokunnissa tuotettuja tuotteita tai palveluita, Finér sanoo.
– Kuluttajaboikottia tukevat järjestöt korostavat, että miehitetyn palestiinalaisalueen tilannetta ei voida enää seurata sivusta. Hamasin tuomittavasta hyökkäyksestä vuonna 2023 alkaneet Israelin viimeisimmät sotatoimet ovat laajentuneet Gazan tuhoamiseksi ja siviilien näännyttämiseksi, toteaa STTK:n puheenjohtaja Else-Mai Kirvesniemi.
Kuluttajaboikotti julistetaan tilanteessa, jossa jo yli 74 000 palestiinalaisen on raportoitu kuolleen Gazassa, heistä lähes 22 000 lapsia. Alueen humanitaarinen tilanne jatkuu katastrofaalisena.
– Väkivaltaisuuksia on jatkettu niin sanotusta tulitauosta huolimatta ja Israelin epäillään edelleen suorittavan Gazassa kansanmurhaa. Koska uskottavia pakotteita ei ole asetettu, kuluttajat eivät voi tietää tukevatko heidän ostonsa Israelin suorittamia kansainvälisen oikeuden loukkauksia, muistuttaa Suomen Rauhanliiton toiminnanjohtaja Laura Lodenius.
– Kansainväliset ihmisoikeussopimukset ja sodankäynnin säännöt sovittiin toisen maailmansodan kauheuksien jälkeen, jotta ne eivät toistuisi enää koskaan. Sopimusten nojalla valtioilla on velvollisuus puuttua kansainvälisen oikeuden loukkauksiin ja estää kansanmurha. Koska päättäjämme eivät toimi, on kansalaisten toimittava, sanoo SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta.
Erto, yhdessä muiden järjestöjen kanssa, kehottaa kuluttajia boikotoimaan Israelissa ja sen laittomissa siirtokunnissa kokonaan tai osittain tuotettuja Euroopan unioniin tuotuja tuotteita tai palveluita. Terveydelle välttämättömät tuotteet on rajattu boikotin ulkopuolelle.
Kansalaisyhteiskunnan Israeliin ja sen siirtokuntiin kohdistuva taloudellinen kuluttajaboikotti lopetetaan, kun valtiot osoittavat riittävillä toimilla halukkuuttaan ryhtyä noudattamaan niille kuuluvia kansainvälisoikeudellisia velvoitteita Gazan kansanmurhan estämiseksi ja Israelin aiheuttamien ihmisoikeusloukkausten lopettamiseksi.
Boikottijulistuksen ovat allekirjoittaneet Eettisen kaupan puolesta (Eetti), Toimihenkilöliitto Erto, Finnwatch, Ihmisoikeusliitto, Suomen Rauhanliitto, Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK, Solidaarisuus, STTK, Sumud - Suomen Palestiinaverkosto ja Tehy.
Lisätietoja:
Erton puheenjohtaja Heli Halava
heli.halava@erto.fi