Erton puheenjohtaja ja 1. varapuheenjohtaja ehdolla kevään vaaleissa
Erto noudattaa kunta- ja aluevaaleissa jo vakiintunutta tapaansa eikä tue yhtäkään ehdokasta tai puoluetta taloudellisesti tai muutoinkaan vaalityössä.
Erto noudattaa kunta- ja aluevaaleissa jo vakiintunutta tapaansa eikä tue yhtäkään ehdokasta tai puoluetta taloudellisesti tai muutoinkaan vaalityössä.
Käräjäoikeus katsoi työnantajan irtisanoneen Erton jäsenen perusteettomasti ja lisäksi syrjivin perustein. Työnantaja määrättiin maksamaan korvausta työsuhteen perusteettomasta päättämisestä sekä yhdenvertaisuuslain mukaista hyvitystä entiselle työntekijälleen.
Erto tutki palkka- ja työehtokyselyn avulla toteutuvatko Erton eläinlääkäriasemien ja eläinklinikoiden työehtosuosituksen mukaiset palkankorotukset työpaikkojen arjessa.
Etätyö on vakiintunut osaksi työelämää, mutta nyt monet työnantajat haluavat kuitenkin työntekijänsä takaisin toimistolle. Lue artikkelistamme, voiko työnantaja kieltää tai rajoittaa etätyön tekemistä haluamallaan tavalla.